Caring For Your New Pet Rabbit

Courtesy of Pet Rabbit Ridge ...

Blog

Spring 2013 !!!

Posted by Steve Collier on February 19, 2013 at 12:40 AM

Spring 2013 is just around the corner and this year looks pretty promising for Pet Rabbit Ridge... I did loose two litters in the cold weather of winter, but that is to be expected from time to time... Young and inexperienced mothers aren't as good at protecting the Kits as well as the old veterans, and small litters are partially to blame... I have found over the years, the larger the litter in the winter months, the better success rate you have because they are more capable of keeping each other warm...

Dwarf Rabbits are always the hardest breed to try to raise in the winter months because of the naturally small litters... Usually 2 to 4 per litter makes it very difficult for them to stay warm in the colder months of the year in an outdoor facility... I usually wait until late January to breed my Dwarfs in the winter months to give them a better chance of survival, but it really all depends on the weather...

People have often asked why I charge so much for the Dwarf Breeds (Usually $35.00 each), but when you think about the litter size compared to the other breeds I offer, it is really just a matter of econimics... A litter of Dwarfs usually net me $70.00 per litter to house and feed a Buck and a Doe for a 2 month period, when I can get a litter of 6 to 8 kits from my Mini Breeds that I sell for $15 to $20 each depending on the litter size... This means, for the same space and feed cost, I can make anywhere from $90 to $160 for the same amount of space and feed from a slightly larger breed... In the past 5 years, my feed cost alone has gone up over 60%, so I have to keep raising my prices to meet my costs... 

I have also had to go up on the prices of my Custom Built Pet Pens this year due to rising costs of materials... Even with the increases I have implimented, I am seeing less profit per invested dollar than I did only 3 years ago... Most of the increases in my material and feed costs are a direct impact of higher fuel costs... When the price of fuel goes up, everything that has to be delivered or grown has to go up to to meet the rising costs the manufacturer or farmer has to endure... 

I have been in business managment for most of my adult life, so I understand about having to increase the cost of my products to meet the rise in costs that I have to pay... I still try to give everyone the best deal available and still stay in business, but it's hard sometimes for people to understand why your prices have risen so much in the past 5 years... There was a time when I could sell a Pet Rabbit for $5.00 and feel happy about it, but now if I have a large litter of 8 or more, I have to have at least $10 each just to meet my feed costs... 

I have heard from several people that my business is "Unique" because I offer "Custom Built Pet Pens"... Aparently there really isn't anyone in the area that offers what I have to offer... Quality Built Pet Pens at Affordable Prices !!! When you buy one of my "Custom Built Pet Pens", you can be assured you are getting the Best Pet Pen available on the market today for the price... If you own a Rabbit or are thinking about buying one, you may also want to think about buying a Pet Pen that will last the life of your Pet and then some...


 


Categories: Breeding Schedules, New Arrivals, Pet Rabbit Ridge Updates

Post a Comment

Oops!

Oops, you forgot something.

Oops!

The words you entered did not match the given text. Please try again.

Already a member? Sign In

0 Comments